Strona główna
O kole
Spotkania
Członkowie
Galeria
Statut
Kontakt

Księga Gości
Forum wewn.

Zakład SGiO

Przyjdź Sztywny - Wyjdź Kreatywny
Obóz w Kazimierzu
Forum Młodych 2008
Szkolenia z AEGEE
Szkolenia wewnętrzne
Projekt badawczy

Kultura a rynek
Szkolenia wewnętrzne Koła

Umiejętności pracy w grupie [listopad 2008]

W sobotni deszczowy poranek członkowie naszego Koła rozpoczęli szkolenie z zakresu pracy w grupie. Przewodnikami po tej tematyce byli profesjonalni szkoleniowcy Marek i Piotr (IMP Szkolenia), obaj związani z organizacją studencką Aegee i naszą kochaną uczelnią UMCS.
Wraz ze szkoleniowcami ustaliliśmy cele, które chcieliśmy osiągnąć w ciągu tych kilku godzin:
 • czym się różni grupa od zespołu
 • fazy rozwoju zespołu
 • integracja i zaufanie
 • fun
Zgodnie z obietnicami szkoleniowców zajęcia odbywały się z udziałem wielu zadań praktycznych, gier integracyjnych (gratulujemy pomysłu ze śpiworem), licznych przykładów z życia, cytatów (zwłaszcza kolega Piotr), ale wszystko odbywało się równolegle z przekazywaniem solidnej porcji podbudowy teoretycznej.
Zaczęliśmy od kilku gier integracyjnych, tak abyśmy mogli lepiej się poznać i zaufać sobie. Następnie przeszliśmy do:
- wykazania głównych różnic miedzy grupą i zespołem
- etapów formowania się zespołów.
Forming (ze świetnym zadaniem nadania jajkom tożsamości i uchronienia go przed samobójstwem), storming, norming i performing zostały nam w sposób wnikliwy przedstawione za pomocą licznych przykładów.

Ponieważ szkolenie dotyczyło GRUPY sporo czasu poświęciliśmy kwestii lidera - oprócz tego, że ma być kompetentny, odpowiedzialny, sympatyczny - musi działać z pasją i zaangażowaniem (p.s. możemy sobie pogratulować, nasza pani prezes stanowi konglomerat wszystkich tych cech!). Ustaliliśmy również jak dopasować styl przywództwa w zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się zespół. Myślę, że na podkreślenie zasługuje fakt, iż doszliśmy wspólnie do ustalenia: praca koordynatora czy przywódcy choć bardzo odpowiedzialna, wymagającą wyrzeczeń i wysiłku daje mnóstwo satysfakcji i generuje wiele kompetencji społecznych i zawodowych. Mamy nadzieję, że z tą świadomością członkowie naszego Koła chętniej będą podejmowali się koordynowania naszych licznych projektów. Rzecz istotna w grupie - komunikacja. Wydawało się, że nic w tym trudnego, ale chyba największy optymista nie przewidział, że w wyniku zakłóceń w naszym kanale komunikacyjnym bajka o Kapciuszku i leżącym w łóżku Gajowym stanie się bajką o kopciuszku z lordem Vederem o bardzo wielkich stopach. Dobrze, że chociaż mamy uzdolnienia z zakresu inżynierii budownictwa i zbudowanie mostu z zapałek w dwóch grupach udało się zrobić bez zarzutu. Nasze zabawy uświadomiły nam kilkakrotnie, że regularność spotkań i jasne reguły komunikacji pozwalają uniknąć wielu nieporozumień, a raportowanie zapobiega próżniactwu społecznemu.

Podsumowaniem naszej kilkugodzinnej pracy było ustalenie najważniejszych cech efektywnego zespołu, którym chcielibyśmy być:
 • sprawna komunikacja
 • właściwy podział obowiązków
 • cel - akceptowany i uświadomiony przez wszystkich
 • lider - z pasją i akceptowany
 • zaufanie
 • integracja (team spilit)
 • dbanie o potrzeby członków zespołu
 • zaangażowanie
 • satysfakcja
A propos tego ostatniego myślę, ze szczęśliwa 19-stka, która miała okazję uczestniczyć w zajęciach odczuwa satysfakcję, bowiem prowadzący z zaangażowaniem i pasją koordynowali nasze działania - słowa przez nich wypowiadane spływały na nas jak ciepły letni deszcz) często wywołując uśmiech na naszych twarzach lub też strach (ach ten nieszczęsny śpiwór). Na koniec nieskromnie dodam, że grupa świetnie radziła sobie z zadaniami, co parokrotnie zauważyli nasi szkoleniowcy, a zatem duży potencjał naszej grupy został potwierdzony poraz kolejny.

Anna Plona
Sekretarz SKNSGiO


statystyka